Monthly Archives: August 2016

2016 Battlefords North Stars Training Camp Roster

IMG_7978.JPG

So with the Battlefords North Stars 2016 training camp now in full swing, and since I’m sure some SJHL diehards are interested in knowing who’s in town, I present to you the 38 players that were at the Civic Centre for the opening scrimmage last night, along with those who have graduated or aren’t in town yet.

Goaltenders

Not Returning

  • Tyler Fuhr (95 – 21-12-3 record with a 3.26 goals against average)

Not At Camp

  • Joel Gryzbowski (99 – 17-12-1 record with a 2.63 goals against average for the Saskatoon Midget AAA Blazers –  As reported by Nathan Kanter of Battlefords Now on Monday, Gryzbowski is one of five goalies looking to make it on the Saskatoon Blades roster.)

Returning

  • Taryn Kotchorek (97 – 15-4-3 record with a 2.02 goals against average)
  • Ryan Rewerts (96 – 20-7-0 record with a 2.69 goals against average)

New Faces

  • Ruslan Katsnelson (98 – Played for California Wave Midget Team Last Year – Stats Unavailable)
  • Dawson Rodin (98 – 9-6-0 record with a 3.18 goals against average for the Aldergrove Kodiaks)

Defencemen

Not Returning

  • Jordan Wiest (95 – 5-10-15)

Returning

  • Kendall Fransoo (96 – 2-21-23 – Captain – Brother Jordan played for Brandon and Victoria in WHL, drafted in the 7th round by Ottawa in the 2011 NHL Draft and is heading into his junior season with the Saskatchewan Huskies)
  • Conor Jensen (97 – 0-13-13)
  • Levi Kleiboer (98 – 1-20-21)
  • Ryan Rosenberg (97 – 2-11-13)
  • Cody Spagrud (98 – 2-23-25)
  • Connor Sych (97 – 8-27-35 – Assistant Captain – Committed to St. Lawrence in 2017)

New Faces

  • Dawson Boehm (98 – 2-11-13 for Beardy’s Midget AAA Blackhawks – Brother Brett won the RBC Cup with Yorkton in 2014)
  • Tyson Chretien (00 – 0-5-5 for the Saskatoon Midget AA River Kings)
  • Connor Manegre (97 – 0-9-9 for Grand Forks Border Bruins)
  • Karstin McDonald (98 – 3-6-9 for the Battlefords Midget AAA Stars)
  • Turner Rea (00 – 3-9-12 for the Saskatoon Midget AA River Kings)
  • Austin Shumanski (99 – 1-9-10 for the Yorkton Midget AAA Maulers)
  • Austin Wieler (99 – 1-1-2 for Saskatoon Midget AAA Contacts)

Forwards

Not Returning

  • Rory Davidson (95 – 7-11-18 – Playing for Concordia College)
  • Dustin Gorgi (95 – 28-31-59 – Playing for Red Deer College)
  • Baxter Kanter (95 – 5-12-17 – Playing for Wisconsin-Stevens Point)
  • Igor Leonenko (95 – 47-41-88 – Will be playing for the St. Louis Blues at the Traverse City Prospects Tournament)
  • Jake McMillen (95 – 34-31-65)
  • Jordan Townsend (95 – 5-11-16)

Not At Camp

  • Braydon Buziak (98 – 6-13-19 – Currently at Regina Pats Training Camp)
  • Coby Downs (96 – 27-46-73 – As reported by Nathan Kanter of Battlefords Now on Monday, Downs is currently at the Omaha Lancers training camp.)

Returning

  • Reed Delainey  (96 – 14-24-38 – Assistant Captain – Committed to RIT in 2017 – He did not dress on Monday)
  • Troy Gerein (97 – 4-9-13)
  • Bryce Hall (97 – 3-5-8)
  • Logan Nachtegaele (96 – 4-6-10 – Assistant Captain)
  • Layne Young (97 – 24-51-75 – SJHL Rookie of the Year)

New Faces

  • Colton Adair (99 – 30-18-48 for the Martensville Midget AA Marauders)
  • Chance Adrian (99 – 10-22-32 for the Saskatoon Midget AAA Contacts)
  • Tyson Chizma (97 – 5-11-16 for the Wainwright Bisons)
  • Blake Fennig (98 – 24-16-40 for Battlefords Midget AA Barons)
  • Keaton Holinaty (96 – 3-11-14 for the Drumheller Dragons)
  • Zane Jaber (98 – 13-16-29 for the Wainwright Midget AA Polar Kings)
  • Owen Lamb (98 – 12-26-38 for Battlefords Midget AAA Stars)
  • Connor Logan (96 – 9-10-19 for Prince George Spruce Kings)
  • Connor McIntosh (98 – 15-10-25 for Spokane Braves)
  • Ty Muench (00 – 21-16-37 for Saskatoon Midget AA River Kings)
  • Jayden Nachtegaele (98 – 10-20-30 for Battlefords Midget AAA Stars – Brother Logan has played with the North Stars for the last two years)
  • Tyler Planetta (98 – 2-6-8 for Timmins Rock and 7-3-10 for St. John’s Midget AAA Maple Leafs)
  • MacGregor Sinclair (98 – 5-5-10 for the Lloydminster Midget AAA Bobcats)
  • Tysen Smith (97 – 38-29-67 for the Delisle Chiefs)
  • Logan Spence (00 – 6-7-13 for the Battlefords Midget AA Barons)
  • Tayden Woods (97 – 29-45-74 for Castelgar Rebels)
  • Jeremy Velazquez (98 – 26-13-39 for Coeur d’Alene Hockey Academy Prep Team)
Advertisements

The 2016 Bagskate Hockey Podcast Award Winners

19568042-standard

With the Ivan Hlinka Tournament set to get underway and World Junior summer camps taking place, it’s time to officially close the book on the 2015-16 junior and college hockey season.

As I posted last week, I allowed you to vote on who you thought were most deserving of winning the hardware (okay there’s no real trophy, but play along with me at home) for the 2016 Bagskate Hockey Podcast Awards. Now it’s time to reveal the winners.

Before we get to that though, here’s who else voted for the accolades, besides the readers of this blog and yours truly.

  • Brad Elliot Schlossman – College hockey writer for the Grand Forks Herald and beat reporter for the NCAA’s North Dakota Fighting Hawks
  • Brett Punkari – My younger brother and a supporter of every other country besides Canada at the World Juniors
  • Brett Smith – Former sports reporter for the Prince Albert Daily Herald and current Director of Communications and Community Relations for the WHL’s Prince Albert Raiders
  • Jack Hittinger – Sports editor for the Bemidji Pioneer and beat reporter for the NCAA’s Bemidji State Beavers
  • Joey Payeur – Sports reporter for the Fort Frances Times and beat reporter for the SIJHL’s Fort Frances Lakers
  • Marc Smith – Sports reporter for Golden West Radio in Moose Jaw and between the benches reporter/colour commentator for the WHL’s Moose Jaw Warriors
  • Matthew Gourlie – Sports editor for the Moose Jaw Times-Herald and beat reporter for the WHL’s Moose Jaw Warriors.
  • Perry Bergson – Sports reporter for the Brandon Sun and beat reporter for the WHL’s Brandon Wheat Kings
  • Scott Parsons – Goaltender for the MJHL’s Winnipeg Blues for the last three seasons.
  • Zachary Cormier – Sports reporter and photographer for the Red Deer Express and the Lacombe Express with part of his beat including coverage of the WHL’s Red Deer Rebels

Again, a huge thanks to those gentleman for sending their ballots along. Now to the winners.

Mitchell Marner of the London Knights. Photo by Aaron Bell/OHL Images

Forward of the Year – Mitchell Marner (London Knights)

It was going to be hard to top what Connor McDavid did in 2015 with the Erie Otters, but Marner’s dominance with the Knights during the playoffs was just as insane. With 44 points in the OHL playoffs and 14 points at the Memorial Cup, there was no doubt as to who the most dominant player was in all of junior hockey this year. If he doesn’t make the Toronto Maple Leafs out of training camp, he could be even scarier to watch next season.

  1. Mitchell Marner (London Knights) – 78 votes
  2. Patrik Laine (Tappara) – 60 votes
  3. Auston Matthews (Zurich) – 33 votes
  4. Dryden Hunt (Moose Jaw Warriors) – 25 votes
  5. Jesse Puljujarvi (Karpat) – 24 votes
  6. Nolan Patrick (Brandon Wheat Kings) – 24 votes
  7. Tyson Jost (Penticton Vees) – 23 votes
  8. Brayden Point (Moose Jaw Warriors) – 21 votes
  9. Christian Dvorak (London Knights) – 13 votes
  10. Drake Caggiula (North Dakota Fighting Hawks) – 12 votes
  11. Matthew Tkachuk (London Knights) – 11 votes
  12. Jimmy Vesey (Harvard Crimson) – 10 votes
  13. Conor Garland (Moncton Wildcats) – 9 votes
  14. Kyle Connor (Michigan Wolverines) – 6 votes
  15. Jake DeBrusk (Red Deer Rebels) – 6 votes
  16. Dylan Strome (Erie Otters) – 5 votes
  17. Francis Perron (Rouyn-Noranda Huskies) – 4 votes
  18. Kevin Labanc (Barrie Colts) – 2 votes

160205WKIvanProvorov02TS.JPG

Defenceman of the Year – Ivan Provorov (Brandon Wheat Kings)

Granted, the Memorial Cup wasn’t his best outing, but the Russian blueliner was just as dominant as Marner was at times during the 2015-16 season. I got a chance to watch him run the point down at ice level during the playoffs against Moose Jaw and it was almost like having a religious awakening. He’s far surpassed this level and should crack the Philadelphia Flyers opening night lineup.

  1. Ivan Provorov (Brandon Wheat Kings) – 82 votes
  2. Mikhail Sergachev (Windsor Spitfires) – 57 votes
  3. Dante Fabbro (Penticton Vees) – 50 votes
  4. Olli Juolevi (London Knights) – 47 votes
  5. Zach Werenski (Michigan Wolverines) – 30 votes
  6. Samuel Girard (Shawinigan Cataractes) – 25 votes
  7. Ethan Prow (St. Cloud State Huskies) – 10 votes
  8. Patrick Kulda (Oakville Blades) – 9 votes
  9. Cam Dineen (North Bay Battalion) – 8 votes
  10. Rasmus Andersson (Barrie Colts) – 8 votes
  11. Philippe Myers (Rouyn-Noranda Huskies) – 7 votes
  12. Cale Makar (Brooks Bandits) – 5 votes
  13. Nick Minerva (Fort Frances Lakers) – 4 votes
  14. Troy Stetcher (North Dakota Fighting Hawks) – 3 votes
  15. Jack Ahcan (Cedar Rapids Roughriders) – 2 votes
  16. Jeremy Lauzon (Rouyn-Noranda Huskies) – 2 votes
  17. Andrew Nielsen (Lethbridge Hurricanes) – 1 vote
  18. Brett Orr (Portage Terriers) – 1 vote
  19. Brinson Pasichnuk (Bonnyville Pontiacs) – 1 vote

Everett Silvertips v Kelowna Rockets

Goalie of the Year – Carter Hart (Everett Silvertips)

While there were a ton of talented netminders on the ballot this year, perhaps it’s not a surprise that Hart was the winner. After all, he won the CHL’s goaltender of the year in his first full season as a starter and he was the first netminder selected at the NHL Entry Draft in June. If this upward trend continues, he’ll end up being the starter for Canada at home for this year’s World Juniors.

  1. Carter Hart (Everett Silvertips) – 67 votes
  2. Tyler Parsons (London Knights) – 39 votes
  3. Cam Johnson (North Dakota Fighting Hawks) – 36 votes
  4. Thatcher Demko (Boston College Eagles) – 35 votes
  5. Chase Marchand (Rouyn-Noranda Huskies) – 32 votes
  6. Landon Bow (Seattle Thunderbirds) – 32 votes
  7. Stuart Skinner (Lethbridge Hurricanes) – 28 votes
  8. Alex Nedeljkovic (Niagara IceDogs) – 17 votes
  9. Jordon Cooke (Saskatchewan Huskies) – 16 votes
  10. Charlie Lindgren (St. Cloud State Huskies) – 10 votes
  11. Colton Point (Carleton Place Canadians) – 9 votes
  12. Connor Ingram (Kamloops Blazers) – 8 votes
  13. Mackenzie Blackwood (Barrie Colts) – 8 votes
  14. Nathan Park (Portage Terriers) – 4 votes
  15. Matthew Murray (Spruce Grove Saints) – 2 votes
  16. Kevin Boyle (UMass-Lowell River Hawks) – 1 vote

cut

Rookie of the Year – Alexander Nylander (Mississauga Steelheads)

With his brother William being one of the many hyped prospects in the Maple Leafs rebuild, the younger Nylander did a pretty good job of etching out his own name this year. Having won the CHL’s rookie of the year award and being picked eighth overall by Buffalo, he might have an even bigger season ahead as one of the key cogs on what should be a very good Steelheads squad and as a top forward for Sweden at the World Juniors.

  1. Alexander Nylander (Mississauga Steelheads) – 72 votes
  2. Brock Boeser (North Dakota Fighting Hawks) – 48 votes
  3. Olli Juolevi (London Knights) – 45 votes
  4. Matthew Phillips (Victoria Royals) – 37 votes
  5. Mikhail Sergachev (Windsor Spitfires) – 36 votes
  6. Kyle Connor (Michigan Wolverines) – 34 votes
  7. Cale Makar (Brooks Bandits) – 14 votes
  8. Cam Dineen (North Bay Battalion) – 13 votes
  9. Nikita Popugaev (Moose Jaw Warriors) – 10 votes
  10. Layne Young (Battlefords North Stars) – 9 votes
  11. Michael DiPietro (Windsor Spitfires) – 8 votes
  12. Colin White (Boston College Eagles) – 7 votes
  13. Vitali Abramov (Gatineau Olympiques) – 4 votes
  14. Nick Henry (Portage Terriers) – 2 votes
  15. Cameron Morrison (Youngstown Phantoms) – 2 votes
  16. Brett Welychka (Carleton Ravens) – 2 votes
  17. Cole Tymkin (Fort Frances Lakers) – 1 vote

Knights 2016

Team of the Year – London Knights (OHL and Memorial Cup Champions)

Let’s be honest, they aren’t the 2005 team when it comes to pure domination from start-to-finish. However, London’s 17 straight wins in the post-season after a Game 5 loss to the Owen Sound Attack in the first round was easily the most impressive run to a Memorial Cup since the 2010 Windsor Spitfires or even the 1991 Spokane Chiefs. Even if they lose a number of key guys to the pros, they are still probably going to be the favourites to win it all again in Windsor next May.

  1. London Knights (OHL and Memorial Cup Champions) – 66 votes
  2. Finland Under-20 Team (World Junior Champions) – 57 votes
  3. North Dakota Fighting Hawks (NCAA Champions) – 51 votes
  4. West Kelowna Warriors (BCHL, Western Canada Cup and RBC Cup Champions) – 45 votes
  5. Rouyn-Noranda Huskies (QMJHL Champions) – 34 votes
  6. Brandon Wheat Kings (WHL Champions) – 28 votes
  7. Finland Under-18 Team (World Under 18 Champions) – 15 votes
  8. Canada Under-18 Team (Ivan Hlinka Champions) – 14 votes
  9. Brooks Bandits (AJHL Champions and Western Canada Cup Runner-Up) – 11 votes
  10. Tri-City Storm (USHL Champions) – 11 votes
  11. Victoria Royals (WHL Quarter-Finalist) – 8 votes
  12. Canada White (World Under 17 Challenge Champions) – 6 votes
  13. Trenton Golden Hawks (OJHL and Dudley Hewitt Cup Champions) – 4 votes
  14. UNB Varsity Reds (University Cup Champions) – 2 votes
  15. Carleton Place Canadians (CCHL and Fred Page Cup Champions) – 1 vote
  16. Portage Terriers (MJHL Champions) – 1 vote

32619672-680x402

Coach of the Year – Jukka Jalonen (Finland World Junior Team)

This one went down to the very end between Jalonen and North Dakota’s Brad Berry. Naturally, as a Suomi supporter, I’m quite pleased with the final result. Let’s face facts here, if you had Finland winning the gold medal prior to last year’s tournament I want to shake your hand. Sure having two of the top draft prospects played a key role in that, but Jalonen’s contributions should not be overlooked.

  1. Jukka Jalonen (Finland World Junior Team) – 55 votes
  2. Brad Berry (North Dakota Fighting Hawks) – 49 votes
  3. Brent Kisio (Lethbridge Hurricanes) – 39 votes
  4. Gilles Bouchard (Rouyn-Noranda Huksies) – 30 votes
  5. Dale Hunter (London Knights) – 28 votes
  6. Dave Lowry (Victoria Royals) – 24 votes
  7. Blake Spiller (Portage Terriers) – 21 votes
  8. Kelly McCrimmon (Brandon Wheat Kings) – 19 votes
  9. Rylan Ferster (West Kelowna Warriors) – 15 votes
  10. Steve Konowalchuk (Seattle Thunderbirds) – 13 votes
  11. Paul McFarland (Kingston Frontenacs) – 11 votes
  12. Bob Daniels (Ferris State Bulldogs) – 10 votes
  13. Kris Knoblauch (Erie Otters) – 10 votes
  14. Kevin Hasselberg (Battlefords North Stars) – 6 votes
  15. Brent Sutter (Red Deer Rebels) – 6 votes
  16. Rocky Thompson (Windsor Spitfires) – 6 votes
  17. Jordan Smith (Soo Thunderbirds) – 3 votes
  18. Wayne Strachan (Fort Frances Lakers) – 3 votes
  19. Bill Muckalt (Tri-City Storm) – 2 votes
  20. Ryan Papaioannou (Brooks Bandits) – 2 votes

2016 Memorial Cup - Championship

Game of the Year – London 3 Rouyn-Noranda 2 (Memorial Cup Final)

My feelings on this one are a bit biased since I was actually in Red Deer for the game, but this will probably go down as one of the best Memorial Cup finals in a long time. You had the Huskies almost ending the Knights win streak and pulling off one of the biggest upsets in tournament history, Chase Marchand and Tyler Parsons doing battle in a great goaltending duel and an overtime that was played at a frantic pace before Matthew Tkachuk scored the winning goal. This is a game I won’t soon forget.

  1. London 3 Rouyn-Noranda 2 (Memorial Cup Final – Overtime) – 59 votes
  2. Finland 6 Canada 5 (World Juniors Quarter-Final) – 45 votes
  3. Finland 4 Russia 3 (World Juniors Final – Overtime) – 44 votes
  4. Saskatchewan 3 Carleton 2 (University Cup Quarter-Final – Quadruple Overtime) – 36 votes
  5. Kelowna 3 Victoria 2 (Game 7 – WHL Quarter-Final – Overtime) – 30 votes
  6. Red Deer 2 Brandon 1 (Memorial Cup Round-Robin – Overtime) – 25 votes
  7. West Kelowna 4 Penticton 3 (Game 6 – BCHL Quarter-Final) – 20 votes
  8. Kelowna 2 Kamloops 1 (Game 7 – WHL First Round – Overtime) – 15 votes
  9. Ferris State 5 St. Cloud State 4 (NCAA Frozen Four First Round – Overtime) – 13 votes
  10. Blainville-Boisbriand 3 Val-d’Or 2 (Game 6 – QMJHL First Round – Triple Overtime) – 13 votes
  11. Seattle 5 Kelowna 4 (Game 4 – WHL Semifinal – Double Overtime) – 13 votes
  12. Edmonton 6 Medicine Hat 4 (WHL Tiebreaker Game) – 12 votes
  13. Red Deer 3 Regina 2 (Game 7 – WHL Quarter-Final) – 6 votes
  14. Russia 3 Canada Red 2 (World Under 17 Challenge Semifinal – Shootout) – 3 votes
  15. Kamloops 5 Kelowna 4 (Game 2 – WHL First Round) – 2 votes
  16. London 6 Niagara 5 (Game 3 – OHL Final – Overtime) – 2 votes
  17. Sault Ste. Marie 4 Sarnia 3 (Game 7 – OHL First Round) – 2 votes